Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat
Dokumentum
1. Különlenyomat a könyvtár gyűjteményéből. ? IV évf. 6. szám 76-80. szám
BEMUTATJUK A NAGYKANIZSAI FINOMMECHANIKAI VÁLLALATOT
1951. május 23-án városi tanácsi határozattal létrejött és 1951. augusztus 28-án megkezdte müködését a Nagykanizsai Müszaki Javitó Vállalat,
a mai Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat jogelődje.
Nagykanizsa ipari fejlődése gyakorlatilag ezzel és ekkor kezdődött meg. A létrejött tanácsi vállalatok stabil gazdasági szervezetekké váltak,
jelenlétükkel, fejlődésükkel hozzájárultak a foglalkoztatottság javításához, az életszínvonal emelkedéséhez. Az általuk készitett termékek keresettek, nélkülözhetetlenek a gazdasági életben.
Az emlitett Müszaki Javitó Vállalat a városi kisiparosokra épült, akárcsak a többi, más jellegü helyiipari vállalat, A fennállásának 20. évében lévő Finommechanika alapítói magukkal vitték szerszámaikat és mühelyükben lévő anyagaikat is. A 27 fővel indult uj gazdasági szervezet többek között 6 villamosműszerésszel, 2 műszerésszel, 4 villanyszerelővel, 1 rádiómüszerésszel, 2 vasesztergályossal és az alapító magániparosoknál dolgozó 5 ipari tanulóval kezdte meg a munkát. Az alapitó szakemberek közül néhányan most is a vállalat alkalmazásában állnak.
A Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat jelenlegi terméke már nemcsak belföldön közismertek, néhány év óta külföldön is keresettek és elismerést vivtak ki, A vállalat eredetileg kizárólag javitó-szolgáltató tevékenység ellátására alakult, Ez a funkciója azonban az évek során megszűnt, javitó-szolgáltató profilját mások vették át.
Moldován István igazgató , aki 1951-től áll a vállalat élén, erről a következőket mondja: "Szolgáltatási tevékenységünk tulajdonképpen nem szünt meg,alapvetően módosult, Vállalatunk fennállása óta nagy gondot forditott a lakosság foglalkoztatására: Lényeges társadalompolitikai kérdést oldottunk meg azáltal, hogy növeltük a foglalkoztatottak számát. A 20 év előtti 27-el szemben ma több mint ezren dolgoznak üzemeinkben. Örömünkre szolgál, hogy sok nő részére tudtunk munkahelyet és állandó keresetet biztositani, Vállalatunk üzemeiben nagyobbrészt asszonyok és lányok dolgoznak.Termékeink egy része is éppen a dolgozó asszonyok otthoni munkáját hivatott megkönnyiteni!", Az alapitási év gyakorlatilag 4 hónapos volt, Ezalatt mintegy 600 000 forint összegü termelési értéket produkáltak. Az ugynevezett sokprofilú vállalat valóban sokrétü tevékenységet is fejtett ki: vasöntést, gumijavitást, mérlegjavitást, reszelő-vágást, órajavitást, villanyszerelést, rádiójavitást, varrógép, iró- és irodagépjavitást vállalt, 1952-ben villanymotor-tekercseléssel és motorkerékpárjavitással bővült tevékenységi köre, növekedett munkáslétszáma és termelési értéke, Ugyanebben az évben fiókvállalatot is alapitott Zalaegerszegen, Éz később különvált, belőle fejlődött ki a mai Zalaegerszegi Szállitógépgyár.
Nehéz volt az első tiz esztendő a vállalat életében, Tizenöt részlege nyolc telephelyen volt. Ezek a "telephelyek" a bérházak udvaraiban müködő egykori kisipari műhelyek voltak, Egy-egy munka, javitás gyakran azért késett, mert nem volt hol elvégezni. Fejlesztésre ebben az időben nem volt mód. Az apró, zsúfolt műhelyeket legfeljebb toldozgatni tudták, de fejlesztésre, korszerü üzem épitésére még gondolni sem lehetett. A zsúfoltság még az 1960-as évek elején is tartott, ennek ellenére 1961-ben tovább bővitették szolgáltató tevékenységüket: viz -gáz - és villanyrelő részlegeket alakitottak, sőt ebben az évben először önálló gyártmánnyal is jelentkeztek: megkezdték a különböző bakelit foglalatok előállitását, Ebben az évben alapozták meg hasznos termelési kooperációjukat az Egyesült Izzóval: a munkára jelentkező asszonyok foglalkoztatására létrehozták az izzólámpa spirálformázó üzemet, mely az Egyesült Izzó részére dolgozott. A nagykanizsai és a budapesti vállalat köIcsönös termelési kooperáció most is megvan, sokkal fejlettebb, kiforrottabb formában.
Az 1963-as év újabb feladatot hozott a vállalatnak: fel kellett készülmie a gépjármü-akkumulátor javitásra. Ez a részlegük jelentős fejlődésen ment keresztül, ma is müködik.
1963. január 1-jével megyei vállalattá alakultak. A Nagykanizsai Városi Tanács hatásköréből a megyei tanács irányitása alá került a Finommechanikai Vállalat, a többi helyiipari vállalattal együtt. Az ezzel együtt járó nagyobb ekölcsi elismerés és anyagi támogatás hatására ettől kezdve még gyorsabban ivelt fel a Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat fejlődése. Addigi nagyon sokrétű tevérsége folytatása mellett megkezdte a fém öltözőszekrények gyártását, sorozatban állította elő a fénycsővilágitáshoz szükséges feszültségszabályozókat. Megkezdte a nagyobb teljesitményü galván- és biztonsági transzformátorok gyártását, Készitettek anizáló berendezéseket és tompahegesztő készülékeket. —
Egyre fontosabb lett a vállalat termelő, új értéket előállító munkája. Termékeire a gazdasági élet számos területén szükség van, egyre több megrendelés érkezett a vállalathoz. Fejlődött a termelési kapcsolat az Egyesült Izzóval. Ez a kapcsolat Moldován István igazgató szerint biztositotta a vállalat gazdasági, technikai, müszaki fejlődését.
Az 1965 -ös év alapvető változást hozott a vállalat életében, A város déli részén, az ipartelepitésre kijelölt területen elkészült a vállalat első korszerű telephelye. A beruházást a megyei tanács támogatásával saját erőből valósitotta meg. Ott rendezkedtek be villanyégő gyártásra. Megépitették bakelit üzemüket, így lehetővé vált a komplett fénycsőfoglalat tömeggyártása.
Az Egyesült Izzóval szorosabban kialakult együttmüködésből magasszintű termelési kooperáció alakult ki. A Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat speciál-lámpagyárában több milliós nagyságrendben a gépkocsikhoz szükséges lámpaizzókból tíz fajtát állitanak elő és sokezer karácsonyfa-égő kerül le a korszerü üzem szalagjáról. A lámpagyár létrehozása ... nagy segitséget jelentett a szabad női munkaerő elhelyezésében, A lámpagyári dolgozók 90%-a nő és itt dolgozik, a vállalat alkalmazottainak háromnegyede, A vállalat és az Egyesült Izzó sikeres termelési együttmüködését illusztrálják az alábbi termelési értékszámok:
1966: 42 821 000 forint, az Egyesült Izzó részére végzett munka értéke: 8 150 000 forint, a lámpagyártásban foglalkoztatottak száma: 347.
1970: 118 000 000 forint, az Egyesült Izzó részére végzett munka értéke: 48 000 000 forint, a lámpagyártásban foglalkoztatottak száma: 460.
Az új termékek nagytömegű gyártása, valamint az országos hatáskörrel rendelkező szervizvállalatok megalakulása és megjelenése a városban, a
vállalat szolgáltató-javitó tevékenységének erőteljes és folyamatos csökkenéséhez vezetett. Különösen az AFIT, a Gelka és az Irodagéptechnika Vállalat létrehozása sok-sok apró munkával járó gondot vett le a vállalat válláról. Átvette a garanciális szerviz-szolgáltatásokat, a háztartási villamosgépek javitását, más javitó-szolgáltató feladatokat pedig részben a szövetkezetek, részben más vállalatok vettek át. A vállalat jellege megváltozott. Az összes szolgáltatásai közül csak az órajavitás maradt meg. Feladatává lett, hogy jóminőségü uj termékeket állitson elő. Eddigi munká jával igazolta, meg is felelt ennek a megváltozott uj követelménynek. Természetesen most is végez szolgáltatást, de az már más jellegű, mint a 10-15 év. előtti.
A Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat fejlődése lényegében 1965-ben kezdődött és 1968 óta különösen erőteljes. Módszeres műszaki fejlesz tés 1967 előtt nem volt a vállalatnál, hiszen mindössze 1968-tól gazdálkodik az évente képződő műszaki fejlesztési alappal. Jóllehet a vállalatnál már jóval korábban megfogalmazták ennek szükségességét, de a pénzügyi gazdálkodási rendelkezések ezt nem tették lehetővé. Elvben azonban már ekkor létrehozták a műszaki fejlesztési csoportot, a kutatólaboratóriumot, majd pedig egy kísérleti műhelyt, Ebben az időszakban erősitették meg a vállalatot új műszaki szakemberekkel is. 1967-ben még csak 24 műszaki szakember dolgozott a nagy fejlődés előtt álló vállalatnál, jelenleg
pedig már 81-en munálkodnak a termelés fejlesztésén és irányitásán. A programozott műszaki fejlesztés, az utóbbi években rendszeressé vált piackutatás és gazdaságirányitásunk jelenlegi rendszere lehetőséget adott a még gyorsabb ütemű fejlődésre, újabb termékek előállítására, egyuttal a termelési kísérletekre. A műszaki fejlesztési csoport, a laboratórium és a kísérleti műhely együttes alap- és célcsoportos tevékenységének feladata: új termékek előállítása. Ez a munka nagyrészt az ioncserélő berendezések fejlesztéséből áll. A tervszerű kutató- és fejlesztőmunka eredményesnek bizonyult. A vállalat termékei országosan ismertek. Az utóbbi években rendszeresen bemutatják a BNV-n, mire képesek. Elviszik gyártmányaikat külföldre is, Csehszlovákiában brnói, az NDK-ban a leipzigi, a Szovjetunióban a moszkvai kiállitásokon vettek részt. Minden eddigi hazai és külföldi kiállitásuk kereskedelmi szerződésekkel végződött. Ennek nyomán eljutnak termékeik Csehszlovákiába, a Német Demokratikus Köztársaságba és a Szovjetunióba. A Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat gyors fejlődésének jellemző példájaként hadd mutassunk rá a következőkre: a korábbi nyolcról három telephelyre sikerült összpontosítania részlegeit és a csaknem huszféle tevékenység helyett, - a szolgáltatások leadása után - három fő termék előállitására specializálta magát, illetve rendezkedett be; kevesebb számú, de nagy sorozatban kérszülő termékeit jobb minőségben és gazdaságosabban tudja előállítani.
Fő termelési tevékenység
1. törpeizzó láropagyártás,
2. autó- és motorkerékpár akkumulátorgyártás,
3. ipari és háztartási vizlágyitó és sótalanitó gyártás.
1/ A törpeizzó lámpacsaládban, mint már emlitettük, a gépjármüvekhez szükséges égők tartoznak. Az autóizzók csaknem teljes skálája megtalálható a gyártmánylistán. Ugyanabban a korszerű üzemben állitják elő a karácsonyfa-diszként ismert apró, szines égők tömegét, valamint a bakelit fénycs őfoglalatot.
2/ A második csoportba tartozik az akkumulátorgyártás A vállalat már kezdettől foglalkozott akkumulátor-javitással, néhány év óta pedig
programszerüen állitja elő az új akkumulátorokat. Készülékeik 70 százalékát a nagykereskedelmi vállalatokon keresztül exportálják. Motorkerékpár-akkumulátorokból évenként 12 millió forint értéket állítanak elő, A starter tipusú autóakkumulátorból félmillió forint értékűt bocsátanak a kereskedelem rendelkezésére. A gyártás mellett - szolgáltatásként - vállalják az akkumulátorok üzembehelyezését, a savazást és az elektromos töltést is. Az Autóker, által Nagykanizsán forgalomba hozott akkumulátorokat a vállalatnál helyezik üzemképes állapotba. A gyártás mellett továbbra is foglalkoznak használt akkumulátorok felújításával, újratöltésével és ugynevezett inditóakkumulátorokat is készitenek.
A 2.számu gyártmánycsoportba sorolták a fém öltözőszekrényeket, melyeket a Butorértékesitő Vállalat hoz forgalomba. Ezek a szekrények fehér, szürke, acélkék és kávébarna szinben készülnek a gyári és üzemi öltözők felszerelésére. Méret és alak szerinti változata tizenkettő, Készülnek 1, 2, 3, 4 ajtós egyszintes, 4 ajtós egysoros emeletes, 2 és 6 ajtós egysoros emeletes, 8 és 12 ajtós kétsoros emeletes, 8 és 4 ajtós egysoros emeletes változatban, A Nagykanizsán készülő fém öltözőszekrények megfelelnek a követelményeknek, használóik célszerüen, kényelmesen tudják elhelyezni bennük ruhanemúiket.
3/ A harmadik gyártmánycsoportba az ioncsere elve alapján működő viztisztító berendezések tartoznak. Ezek a berendezések a következő években a vállalati-gyártmánylistán az első helyre kerülnek. A DION -tipusu ION-cserés viztisztitó berendezések gyártását tulajdonképpen 1965-ben kezdték meg egy újítás alapján, amit később szabadalmaztattak is. Az első darabot házihasználatra készitették. A mintadarab azonban olyan
nagyszerűen sikerült, hogy a vállalat szakemberei üzletet láttak benne, Nem is csalódtak, A készülék az 1966. évi Budapesti Nemzetközi Vásáron nagy érdeklődést keltett. 1968-ban egy időközben továbbfejlesztett változata ismét ott volt a Budapesti Nemzetközi Vásáron és elnyerte a Könnyüipari Minisztérium második díját. A vállalatnak ezek a külső formára is tetszetős készülékei teljesitmény szerint több változatban, mint . teljes sótalanítók és víózlágyítók készülnek. Az ION-cserés berendezések a 80 liter/óra teljesitményű készülékektől 5000 liter/óra teljesitményűig, a kifejezetten vizlágyító berendezések pedig, amelyek egyébként nem azonosak a desztillált vizet előállító berendezésekkel, 80 liter - 10 000 liter/óra teljesitményüek.
A vizlágyitó berendezések a kazánok tápvízének biztositásánál szinte elengedhetetlenek: megakadályozzák a vízkőképződést. Használatuk előnyös a szikviz és üditőital gyártásban, laboratóriumokban, a jármüvek hütő-folyadék ellátásában. A sótalanitó berendezések használhatók festékgyárak, galvánüzemek fürdőinél, öblitésénél, laboratóriumokban, transzformátor és félvezető gyártásánál. Az ipari üzemek és a laboratóriumok részére 1966 óta gyártják az 5-10 köbméter/óra teljesitményű, óránkénti 100 liter teljesitményü sótalanitó és lágyitó készülékeket. Gyártják azokat a lágyító berendezéseket is, amelyek a háztartásban előnyösen használhatók. Ezek teljesitménye 100 litertől 1000 literig terjed és a vízmelegítő bojlerekre szerelhetők. Ez a víz alkalmas például fényképészeti folyadékok és gépkocsi hütőfolyadék keverésére. Elkészültek az első kevertágyas rendszerű, kisteljesitményű és olcsó patronos berendezések is, amelyek kizárólag háztartási célra valók, Ezeken a lágyitókon átfolyó víz megkönnyiti a dolgozó asszonyok otthoni munkáját: a lágyított vízben gyorsabban puhul például a bab, gyorsabbá teszi a főzést. A lágyított vízben könnyebb a mosás, jóval kevesebb mosószerre van szükség, Alkalmas az akváriumok vizének lágyítására, tisztítására, akkumulátorok folyadékának pótlására, virág-vizek előállítására. Egyszóval a háztartás összes vízfelhasználási területén előnyös. A mintadarabok elkészültek, 1971-ben már kaphatók. Az utóbbi két évben gyártott sótalanitó és lágyitó berendezés 25 %-a exportra készült, A Német Demokratikus Köztársaság, a Szovjetunió és Csehszlovákia vásárolták, A tizenöt változatban készülő berendezés a külföldi keresletét a minőségnek, az abszolut megbizhatóságnak köszönheti. Idehaza is egyre több ipari üzem, közlekedési vállalat, kutatóintézet alkalmazza. Zala megyében a Baki Állami Gazdaság gyümölcshütőházában, a Zalaegerszegi Élelmiszer és Vegyvizsgáló Intézetben, a Patyolatnál és sok más vállalatnál alkalmazzák. A MÁV szinte minden vasuti fütőházában is található 2-3 ilyen berendezés. A Diesel-mozdonyok hütővizének tisztítását biztosítják velük. Alkalmazza a konzervipar is. A nagy lelhasználók közé tartozik továbbá a Hajtómű- és Felvonógyár. A készülék minden egyes üzemben, vállalatnál és intézménynél jól kihasználható, ahol nagytisztaságú vízre van szükség,
A Nagykanizsai Finommechanikai Vállalat bekapcsolódik a ma már világproblémát jelentő szennyviztisztitási gondok megoldásába is, Az élővizek tisztaságának védelméhez;a vizek élővilágának megmentéséhez járul hozzá egy olyan készülék gyártásának megkezdésével, amely tökéletesen regenerálja a galvanizáló üzemek folyadékát, E berendezések sorozatgyártását 1971 második felében kezdik meg. A hazai szükségletek kielégítésén túl exportálnak is belőle. A galvanizáló üzemek szennyviztisztitására alkalmas berendezést a Kohó--és Gépipari Minisztérium tervezőintézeteinek szakemberei által készitett dokumentáció alapján gyártják.
A galvanizáló üzemek szennyviztisztítása
Világszerte komoly probléma az ipar növekvő vizigényének kielégitése. Hazánkban is mindjobban előtérbe kerül a helyes vizgazdálkodás kérdése és ezzel kapcsolatban az ipari szennyvizek tisztitási problémája - adja hírül a KGMTI szakfolyóirata. A KGMTI a kísérleti kutatási programjával e tisztitási probléma megoldását kivánja elősegiteni. E program keretén belül többek között a galvanizáló üzemek pácleveinek és szennyvizeinek ioncserés regenerálására olyan technológiai eljárást dolgozott ki a Budapesti Müszaki Egyetem hiradás- és műszeripari technológiai tanszékével együttmüködve, amelynél:
- az elektrolitok regenerálásával értékes nyersanyagok nyerhetők vissza és újra hasznosíthatók,
- az elfolyó szennyvizek tisztítása révén megtakarítható a szennyezés miatt fizetett birság,
- az öblitővizek tisztitása által a vizfelhasználás mintegy 95 %-kal csökken, mert az öblitővizek a tisztitás után többször felhasználhatók,
- az elektrolitok összetételénél fogva az öblitővizek tisztaságának egyenletessége növekszik és a technológiai folyamat ellenőrizhetőbbé válik.
Az ipar igényeit figyelembe véve, a berendezés szürőoszlopának átmérője 200-2000 milliméter, magasságuk 1000-3000 milliméter között változik. A berendezés megfelelő automatikával is ellátható. Az eljárás értékelésére a KGMTI a Budapesti Müszaki Egyetemmel együtt az egyik nagyvállalat nem ioncserés tisztitással müködő galvanizáló üzeménél végzett méréseket, amelyek alapján megállapította, hogy az öblitővizek
tisztitása, valamint az egyes fémek visszanyerési eljárása jelentős megtakaritással jár. Számottevő megtakaritás mutatható ki ioncserés elektrolit tisztitás esetén a vizköltségeknél, visszanyert krómsav esetében és a vegyszerköltségeknél. Ez is igazolja, hogy indokolt az ioncserés regenerálás és tisztitás alkalmazása nemcsak üzemi, hanem országos vizgazdálkodási szinten is, hiszen az élővizek tisztaságának megóvásáról van szó.
Az eljárás licencét a KGMTI átadta a Nagykanizsai Finommechanikai Vállalatnak és ezzel biztositotta a galvanizáló üzemekben felhasználható ioncserés regeneráló és tisztitóberendezések hazai gyártását, illetve beszerezhetőségét.
Távlati vállalati tervek
A távlati vállalati és termelésfejlesztési terven belül 1975 -ig szóló tervet készítettek. A terv fő vonásai: a tervidőszak végére egy korszerű telephelyre költöznek a vállalat üzemei, javul a dolgozók szociális ellátottsága, alapvetően megváltoznak a munkakörülmények és feltételek, megoldják az üzemi étkeztetést, minden dolgozó számára lesz fürdő és öltöző.
A termelésfejlesztési program: bővitik az Egyesült Izzóval a termelési együttmüködést; fejlesztik a termelési kapcsolatot az Akkumulátorgyárral,
évi 12-14 millió forint értékü akkumulátort szándékoznak gyártani, s ennek 80 %-át exportálják; a vegyigépgyártásban az ION-cserés- készülékcsalád továbbfejlesztése és nagyobb volumenű gyártása; a szennyviztisztitó berendezések két változatának tömeges gyártása a cél.
A vegyigépgyártást az 1970 évihez képest, összességében 12 millió forint értékűről 30 millió forint értékűre növelik. Továbbra is gyártják eddigi müanyag termékeiket és az öltözőszekrényeket. 1975 -ig kialakult a vállalatnál a gyártási profil fő iránya és ránya. Ennek a programnak rendelik alá a termeléstechnológia fejlesztését.